Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa"

>  Home > Historia
top
Page

Historia

„RAFA” jest jednym z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Twórcą tych spotkań był Roman Dąbrowski, który w 1980 roku zaprosił do Radomia zespół „Stare Dzwony", co zaowocowało wydaniem pierwszej w Polsce płyty z piosenkami żeglarskimi.  W kolejnych latach, oprócz koncertów zaproszonych gości, organizowano także konkursy, w których brały udział zespoły amatorskie. W roku 1989 organizację „RAFY” przejął klub BRA-DE-LI z druhną Magdaleną Bieńkowską na czele. To dzięki jej ambicji „RAFA” stała się imprezą ogólnopolską. Z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność. Do Radomia przyjeżdżali z całej Polski artyści i amatorzy śpiewający szanty. Wraz ze wzrostem popularności tej imprezy, rósł jej prestiż, a co za tym idzie, prestiż miasta Radomia - stolicy piosenki żeglarskiej. Od roku 2016 organizacją festiwalu zajmuje się Dom Kultury "Idalin".


RAFA 2016, czyli Radom na fali

 

W dniach 19-20 listopada odbyły się w Radomiu XXXVI Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa 2016”.

Rozpoczęły je przesłuchania konkursowe w Domu Kultury „Idalin”, zwieńczone wspaniałym koncertem Marty Włodarczyk – laureatki festiwalu „Rafa 2015”, Piotra Zadrożnego oraz znanego zespołu szantowego  „Stara Kuźnia”. Zarówno część konkursową jak i wieczorny koncert poprowadziła Karolina Sot-Sosnowska.

Następnie impreza przeniosła się do festiwalowej tawerny „Restauracji Parkowa”, gdzie odbył się kolejny ciekawy punkt tegorocznej „Rafy”, tzw. „Open Stage". Scenę w „Parkowej” zdominowały zespoły: „Stara Kuźnia”, radomski „Kliper” i „The Tamblers”. Publiczność bawiła się świetnie, śpiewając, wraz z wykonawcami, szanty do późnych godzin nocnych.

Drugi dzień festiwalu upłynął pod znakiem galowego koncertu w Sali Koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Spotkanie prowadził Krzysztof Adamczyk, nasycając swoje wypowiedzi żartami i anegdotami marynarskiego życia. Centralnym punktem gali było ogłoszenie werdyktu, którego dokonali wspólnie Magdalena Bieńkowska – przewodnicząca jury,Grzegorz Molenda – dyrektor Domu Kultury „Idalin” oraz Sebastian Równy – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu. Warto wspomnieć, że w składzie jury zasiedli w tym roku: Beata Koptas, Katarzyna Bochyńska – Wojdył, Magdalena Bieńkowska oraz Piotr Zadrożny.

Tegoroczną „Rafę”, w kategorii dziecięcej, wygrał zespół „Loud Girls”, a w kategorii powyżej osiemnastu lat, wyróżnienie za osobowość sceniczną uzyskała grupa „Syndrom beczki”, nagrodę specjalną za autentyczność i repertuar otrzymał Jakub Paluszkiewicz, a dwie równorzędne nagrody główne otrzymały zespoły: „Niezbędny Balast” i „The Tamblers”. Jednocześnie oba zespoły zostały nominowane do udziału w Przeglądzie Konkursowym „Shanties” 2017.

Po ogłoszeniu werdyktu nastąpił koncert laureatów, po którym przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Kliper”, który porwał publiczność do wspólnego śpiewania. Nowością był wspólny występ „Klipra” z Chórem UTH w Radomiu, pod kierownictwem Agnieszki Kobierskiej. 

Na zakończenie wieczoru, licznie zgromadzona, publiczność wysłuchała nestorów klasycznej muzyki szantowej, czyli jedynego w Polsce szantowego duetu w składzie Marek Szurawski i Ryszard Muzaj ze "Starych Dzwonów" i zespołu „Ryczące Dwudziestki”. Trzeba przyznać, że  były to wspaniałe dwa dni z muzyką żeglarską. Brawa dla organizatorów i do zobaczenia za rok!

 

Adrian Szary

 

« prev top next »
top
Menu

Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z festiwalu Rafa'2019, a w dziale fotogaleria zobaczycie zdjęcia z tegorocznej edycji.


 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Login