Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa"

>  Home > Historia > Rafa 2018 > Zespoły
top
Page

Zespoły


Pod Wiatr

Pod Wiatr

Zespół „Pod Wiatr” powstał pod koniec 2006r w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem powstania grupy było pragnienie krzewienia w autorskim i tradycyjnym repertuarze nurtu szeroko pojętej muzyki żeglarskiej w regionie świętokrzyskim o skromnej tradycji szantowej.
Twórczość zespołu została wielokrotnie doceniona przez jury wielu przeglądów i festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w całym kraju. Wśród licznych nagród najbardziej cenna to Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego za najlepszy debiut na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties 2008” w Krakowie oraz Muzyczny Scyzoryk 2010 w kategorii Etno/Folk.
W 2009r. zespół zaprzestał udziału w przeglądach konkursowych w środowisku szantowym, by skupić się na nagraniu debiutanckiej płyty studyjnej pt."Pod deckiem i na decku" , która w rezultacie ukazała się w lutym 2011 roku. Po wydaniu płyty, zespół postanowił odwiedzić festiwale turystyczne. Skutkiem są: pierwsza nagroda na festiwalu Rozsypaniec (2011), pierwsza nagroda na festiwalu Muzyczna Zohylina (2011), druga nagroda na festiwalu Yapa (2012) oraz inne.

W roku 2013 zespół wydał drugą płytę pt. "Za górą, za wodą", będącą połączeniem nurtów piosenki turystycznej z żeglarską, a zarazem podsumowaniem działalności prezentowanej podczas festiwali tych nurtów. Płyta ta została doceniona przez słuchaczy, zajmując drugie miejsce w plebiscycie pt. Folkowy Fonogram Dwójki prowadzonym przez Polskie Radio w 2014 roku.

W latach 2015-2016 zespół miał okazję zaprezentować swoją twórczość w USA podczas festiwali przy okazji Międzynarodowego Zlotu Żaglowców.

http://www.podwiatr.art.pl

Ryczące Dwudziestki

Pięć, tylko i wyłącznie męskich głosów - a’cappella (wokalnie bez instrumentów), bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

Wydaje się, że trwać będą wiecznie, a z pewnością ich piosenki, o których można już powiedzieć, że łączą pokolenia. Choć z każdym dniem są starsi i ponoć lepsi jak wino, nie poprzestają tworzyć, czego dowodem jest 12 wydanych płyt CD, oraz „worek” pomysłów, które zamierzają zrealizować w swoim trzecim już dziesięcioleciu. Niebawem na naszym rynku wydawniczym ukaże się ich nowa płyta – tym razem z gatunku...???

Są nieprzewidywalni, wiec z korzyścią dla wszystkich, na pewno nas czymś zaskoczą!

http://www.ryczace20.pl/

EKT - Gdynia

EKT-Gdynia

Zespół powstał w 1986 roku. Początkowo związany z nurtem piosenki turystycznej występował i zdobywał nagrody na festiwalach piosenki turystycznej i studenckiej. 

Twórczość zespołu to piosenki turystyczne, ballady, piosenki o tematyce piwnej i oczywiście piosenki żeglarskie. Te ostatnie dominują w twórczości zespołu. Od wielu lat EKT- Gdynia to jeden z najlepszych i najpopularniejszych zespołów szantowych. Występuje z powodzeniem na scenach największych i najlepszych festiwali szantowych ( SHANTIES w Krakowie i Charzykowych, SZANTY we Wrocławiu, SZANTY w Giżycku, TRATWA w Katowicach, KNAGA ‘2001, 2002, 2004 w Toronto, Montrealu i wielu innych). Zespół nagrał teledyski dla TVP i niemieckiej telewizji ZDF.

Zespół doskonale potrafi łączyć rockowe brzmienie i spokojną , stonowaną balladę. Potrafi bawić i wzruszać zróżnicowaną wiekowo publiczność. Grono fanów zespołu to zarówno kilku letnie dzieci, jak również młodzież i dorośli.

Rok 2016, to rok w którym zespół obchodzi 30-lecie istnienia.

http://ektgdynia.pl 

 

« prev top next »
top
Menu

Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z festiwalu Rafa'2019, a w dziale fotogaleria zobaczycie zdjęcia z tegorocznej edycji.


 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Login