Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa"

>  Home > Historia > Rafa 2019
top
Page

Rafa 2019

W dniach 22-23 listopada 2019 roku w Domu Kultury „Idalin” w Radomiu odbyły się 39. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Rafa”.

Festiwal rozpoczęło spotkanie z członkami Radomskiego Klubu Żeglarskiego „Korab”: Zygmuntem Kędzierskim i Januszem Dasiewiczem, którzy opowiedzieli o swoim rekordowym rejsie. Suma lat uczestników rejsu przekroczyła dziewięćset! Średnia wieku wynosiła siedemdziesiąt pięć lat. Otwarta została również wystawa zdjęć Stanisława Gąsiora „Żaglowce małe i duże”.

Drugiego dnia festiwalu odbyły się przesłuchania konkursowe. Wzięło w nich udział sześć podmiotów wykonawczych. W kategorii do 18 roku życia: zespół „Radomiś”, „M3 Band”, Julia Fiedorow oraz Amelia Kiełbasa, a powyżej 18 roku życia: zespół „Kaszaloty z Koszalina” i Marta Kania z Wrocławia. Uczestników oceniało jury, w składzie:

Katarzyna Bochyńska – Wojdył – nauczyciel emisji głosu, dyrygent chóralny, wokalistka, dyrektor Domu Kultury w Przysusze.

Iwona Skwarek – wokalistka jazzowa, prowadząca chór „Gospel Radom”, nauczyciel emisji głosu, wieloletni instruktor zespołu żeglarskiego „Bradeli”.

Grzegorz Molenda – dyrektor Domu Kultury „Idalin”, pianista, kompozytor, tekściarz.

A oto werdykt:

W kategorii do lat 18:

I nagroda „M3 Band”

II nagroda Amelia Kiełbasa

III nagroda Julia Fiedorow

Wyróżnienie zespół „Radomiś”.

W kategorii powyżej 18 lat przyznano dwie równorzędne Nagrody Specjalne dla zespołu „Kaszaloty z Koszalina” i Marty Kani, która dodatkowo uzyskała nominację do festiwalu „Shanties” 2020.  Nie ukrywam, że była to od początku moja faworytka, być może ze względu na nazwisko, które jest panieńskim nazwiskiem mojej żony.

Sponsorami nagród byli: Zakład Automatyki Kombud S.A., Stocznia Yachtowa Antila, Piekarnia Fogiel & Fogiel, RTBS Administrator, Stocznia Jachtowa Sułkowski, Restauracja Teatralna oraz Firma Trimet, która przygotowała piękne statuetki, które laureatom tegorocznej „Rafy” wręczyli: Ewa Czerwińska – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sebastian Równy – Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego oraz Grzegorz Molenda.

Potem odbył się koncert laureatów, do którego zakwalifikowali się: „M3 Band”, „Kaszaloty z Koszalina” oraz Marta Kania. Następnie przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać trzech wspaniałych koncertów: grupy „Kliper”, „Zespołu Cztery Refy” i „Atlantydy”. Na koniec, na piękny finał zaprosił dyrektor artystyczny festiwalu Rafał Błędowski. A późnym wieczorem festiwal przeniósł się do festiwalowej tawerny, czyli „Restauracji Teatralna”. Tam biesiadowaniu i szantom nie było końca.  Całą imprezę nagłaśniała Radomska Szkoła Rocka. Realizatorem dźwięku był Mikołaj „Czester” Ganabisiński.

Ciekawym akcentem tegorocznej „Rafy” było wręczenie nagród żeglarskich.

Medal z okazji 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymali: 

  1. Kapitan jachtowy Zygmunt Kędzierski
  2. Kapitan jachtowy Paweł Sulima
  3. Kapitan jachtowy Bartłomiej Mróz

Medal za szczególne zasługi dla żeglarstwa polskiego dostali kapitan jachtowy Paweł Sulima.

Nagroda honorowa Radomskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego im. Piotra Pyłki trafiła do Dominika Nowaka - mojego byłego ucznia.

Patronat medialny nad imprezą objęli: TV DAMI, TV ZEBRRA, Radio Plus Radom, Gazeta „Echo dnia”, Miesięcznik i Portal Żagle.com.pl oraz Radomska Grupa Mediowa (Radio Rekord i Co za dzień.pl).

Organizatorami 39. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Rafa” byli: Dom Kultury „Idalin” oraz Urząd Miejski w Radomiu. Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski. 

Już po raz trzeci miałem przyjemność prowadzić „Rafę”, jako kapitan Grey. Co roku odkrywam nowe zespoły, piosenki. W tym roku moim festiwalowym odkryciem jest niewątpliwie Marta Kania, z której piosenki cytat wykorzystałem w tytule niniejszego tekstu.

Tak, płyńmy dalej do jubileuszowej 40. „Rafy”. Do zobaczenia za rok!

Adrian Szary

 

 

 
XXXIX Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską odbyły się w dniach 22-23 listopada 2019 roku
 
 

 

« prev top next »
top
Menu

Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z festiwalu Rafa'2019, a w dziale fotogaleria zobaczycie zdjęcia z tegorocznej edycji.


 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Login