Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa"

>  Home > Historia > Rafa 2019 > Zespoły
top
Page

Zespoły

Atlantyda

Atlantyda

Atlantyda to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron Polski: Gdyni i Warszawy. Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne utwory i współczesne piosenki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. "Marco Polo", "Żegluj", "Pacyfik", "Stara latarnia", "Pożegnalny ton". to tylko część żeglarskich hitów, które znane są wszystkim żeglarzom. Top muzyki morskiej, doskonali instrumentaliści i żeglarskie przeboje w autorskim wykonaniu to cała Atlantyda. Rok 2019 to rok jubileuszowy zespołu, 25 lat Atlantydy i 35 lat twórczości Sławka. Zespół od lat jest gościem i laureatem największych festiwali muzyki morskiej i żeglarskiej.

http://atlantyda.gda.pl/

Cztery Refy

Cztery Refy

Zespół Cztery Refy gra od 1985 r i wywodzi się z istniejącego w latach 70-tych XX-ego stulecia łódzkiego zespołu Refpatent. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Zdecydowaną większość tekstów stanowią własne teksty i tłumaczenia oryginalnych pieśni morskich, zaliczane obecnie do klasyki gatunku.

Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki: skrzypce, banjo, mandolinę, bodhrán, gitarę.

Cztery Refy występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa ma na koncie współpracę ze znanymi szantymenami: Ianem Woodsem, Kenem Stephensem i Simonem Spaldingiem.
Kilkanaście tygodni temu Cztery Refy przeżyły wstrząs, jakim była śmierć lidera i twórcy zespołu, głównego autora tłumaczeń i aranżacji – Jerzego Rogackiego. Mimo tej straty Refy postanowiły płynąć dalej, ominąć mielizny i utrzymać kurs wyznaczony przez swojego niezapomnianego Kapitana.

http://czteryrefy.pl/

Kliper

Zespół muzyki szanty KLIPER gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół wielokrotnie został doceniony przez słuchaczy otrzymując Nagrodę Publiczności m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu Shanties w Krakowie (dwukrotnie), Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Keja” w Strzelcach Krajeńskich, Radomskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską „Rafa”.

W 2012 roku zespół obchodził jubileusz 15 - lecia pracy artystycznej.

W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”.

Zespół nie pozostaje bierny, tworzy, komponuje, nagrywa nowe utwory. 

www.kliper.art.pl 

 

« prev top next »
top
Menu

Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z festiwalu Rafa'2019, a w dziale fotogaleria zobaczycie zdjęcia z tegorocznej edycji.


 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Login