Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Żeglarską "Rafa"

>  Home > Zespoły
top
Page

Zespoły

Atlantyda

Atlantyda

Atlantyda to zespół złożony z muzyków pochodzących z różnych stron Polski: Gdyni i Warszawy. Repertuar muzyczny stanowią tradycyjne utwory i współczesne piosenki morskie i żeglarskie autorstwa założyciela zespołu Sławomira Klupsia. "Marco Polo", "Żegluj", "Pacyfik", "Stara latarnia", "Pożegnalny ton". to tylko część żeglarskich hitów, które znane są wszystkim żeglarzom. Top muzyki morskiej, doskonali instrumentaliści i żeglarskie przeboje w autorskim wykonaniu to cała Atlantyda. Rok 2019 to rok jubileuszowy zespołu, 25 lat Atlantydy i 35 lat twórczości Sławka. Zespół od lat jest gościem i laureatem największych festiwali muzyki morskiej i żeglarskiej.

http://atlantyda.gda.pl/

 

Kliper

Zespół muzyki szanty KLIPER gra nieprzerwanie od 1997 roku, prezentując repertuar od skocznej piosenki żeglarskiej po szantę klasyczną. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół wielokrotnie został doceniony przez słuchaczy otrzymując Nagrodę Publiczności m.in.: na Międzynarodowym Festiwalu Shanties w Krakowie (dwukrotnie), Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Keja” w Strzelcach Krajeńskich, Radomskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską „Rafa”.

W 2012 roku zespół obchodził jubileusz 15 - lecia pracy artystycznej.

W 2002 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Kliper – „Szanty klasyczne”, która cieszyła się dużą popularnością wśród słuchaczy i zdobyła uznanie krytyków. W lipcu 2011 roku ukazała się druga płyta zespołu pt. „Zapomniany powrót”.

Zespół nie pozostaje bierny, tworzy, komponuje, nagrywa nowe utwory. 

www.kliper.art.pl 

 

Marek Szurawski

Dziennikarz, tłumacz, żeglarz i marynista, współtwórca polskiego ruchu szantowego, współzałożyciel zespołu "Stare dzwony". Tworzy programy telewizyjne o tematyce morskiej, organizuje i prowadzi koncerty, rejsy, obozy i warsztaty marynistyczne. W ostatnich latach zajmuje się również metodami treningu umysłu i pamięci, rozwoju osobowości 
i komunikacji interpersonalnej.

Wystawa „Rwijmy ten fał!”

Praca na dawnym pokładzie przy szantowym zaśpiewie, w rysunkach Stana Hugilla.

„Na dźwięk dobrej szanty ręce same szukały liny”, „dobry szantymen był wart dziesięciu ludzi przy fałach”, a „dawny marynarz  nie brał nawet liny do ręki bez pieśni” - przypominają się te trzy często cytowane do dziś powiedzenia tamtego czasu.

Nic dodać, nic ująć – taka była właśnie rola i znaczenie zaśpiewu przy pracy na dawnym pokładzie. Mamy nadzieję, że kilkanaście rysunków Stana Hugilla – Ostatniego Szantymena i wybitnego marynisty – przybliżą Państwu ten niezwykła czas i etos człowieczej pracy,  a zaciekawi dodatkowo historia i czas kliprów – najpiękniejszych i najszybszych żaglowców 
w historii  - a zarazem czas „ludzi z żelaza na drewnianych statkach”, którzy podciągnęli swoje rzemiosło do rangi sztuki 
i przekazali nam prawdy życia, aktualne do dziś.
W trakcie oglądania wystawy będą mogli Państwo również posłuchać ilustracji muzycznej do wybranych rysunków. Sail-ho!

 

Marek Szurawski

 

Mechanicy Szanty

Zespół wykonujący szanty, piosenkę żeglarską i marynistyczną. W swoim repertuarze posiada także utwory z pogranicza irish folku, bluegrass’u czy country. Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i od tego czasu jest gwiazdą festiwali o tematyce morskiej. 

Są laureatami większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych).

Koncertowali w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech i USA. Mają za sobą sesje nagraniowe dla radia i telewizji.

Z  „Mechanikami Shanty” można przypomnieć sobie takie przeboje jak:  Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Herzogin Cecille, Polka, Eliza Lee, Sześć błota stóp.... 

Można będzie usłyszeć też przeboje tworzące nowy program m.in.: Słodka Jane, Bitwa, Piracki Bryg, Hej! Ciągnij Lilly, Niziny Virginii Lowlands, Digi digi, ...

 

The Nierobbers

The Nierobbers, to zespół poruszający się w klimacie piosenki turystycznej i poetyckiej pachnącym również wiatrem i wodą. Grupa jest laureatem wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju oraz wielokrotnym zdobywcą Nagrody Publiczności. Zespół koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Grupa ma w dorobku trzy płyty długogrające i występy na wszystkich najważniejszych festiwalach i imprezach żeglarskich i turystycznych w Polsce.

Zejman i Garkumpel

Zespół powstał w 1985 roku jako duet. Od początku działalności podstawą repertuaru były autorskie kompozycje lidera Mirosława Kowalewskiego, żeglarza, autora tekstów i muzyki, z czasem uzupełnione o kompozycje Zbigniewa Murawskiego. Przez lata działalności zespołu powstało grubo ponad sto utworów autorskich z obszaru „piosenki w której szumi wiatr 
i woda” czasami zwanych żartobliwie „szantami szuwarowo-bagiennymi” oraz prawie setka „Szanteczek”, czyli autorskiego gatunku piosenki żeglarskiej pisanej specjalnie dla najmłodszej publiczności.

„Zejman” odbył wiele tras koncertowych po Polsce i Europie.  Żywiołowe granie na żywo, które zawsze było głównym atutem  zespołu,  występy m.in. w TVP (Domowe Przedszkole, Od Przedszkola do Opola, Bezludna Wyspa, Śpiewające Fortepiany) i Radio ( Jedynka, Polskie Radio prII, Radio dla Ciebie, Radio WAWA, Radio ZET, Radio Bis, Polskie Radio Dzieciom ) wiele nagranych płyt, udział i nagrody zdobyte w prestiżowych festiwalach i przeglądach, oraz występy u boku uznanych artystów estradowych, stawia zespół „Zejman & Garkumpel” w czołówce polskich wykonawców piosenki żeglarskiej.

Specjalnością zespołu są programy estradowe, na które składają się piosenki autorskie i tradycyjne pieśni morskie. Celem tych programów jest angażowanie publiczności do zabawy: wspólnego śpiewania, konkursów na estradzie, tańców, dialogu z publicznością.

http://zejman.com.pl 

« prev top next »
top
Menu

Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z festiwalu Rafa'2019, a w dziale fotogaleria zobaczycie zdjęcia z tegorocznej edycji.


 

Powered by CMSimple | Template: ge-webdesign.de | Login